Kanada Vize konusunda oldukça titizdir. Çünki Kanada; Eğitim, Göçmenlik, turistik ve ticaret açısından olukça fazla talep alan bir ülkedir. Her gidenin göçmen olarak yerleşme riski taşımasından dolayı vize başvuruları çok büyük bir titizlik ile değerlendirilir.

kanada Kanada Öğrenci Vizesi için Gereken Evraklar

Bu nedenledir ki, Kanada ziyaretlerinizi ve gitme amacınızı niyet mektubunda net bir şekilde belirtmelisiniz.

Kanada da öğrenci olarak bulunacaksanız, vize alabilmek için altta belirttiğim evrakları doğru olarak hazırlamanız gerekiyor;

Kanada Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Evraklar
 1. En az 6 ay geçerli pasaport ve pasaportun ilk 4 ve son sayfalarının fotokopisi (Henüz pasaportu olmayanlar ikamet ettikleri il veya ilçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi’ne 4 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı, fotokopisi ve pasaport harç parası ile birlikte başvurmalıdırlar.)
 2. Eğer varsa eski pasaportlarınız.
 3. Son 6 ayda çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf
 4. Vize ücreti 6 aydan fazla öğrenci vizesi müracaatlarında 125 CAD, 6 aydan ay vize müracaatlarında 75 CAD dır. (Garanti Bank’ın Kanada Konsolosluğu hesabına yatırılması gerekmektedir.)ekstradan 10 tl transfer ıcın
 5. Vize başvuru formlarının eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması gerekmektedir.
 • Eğitim durumunuz ile ilgili belgeler:
 1. Türkiye’de en son mezun olduğunuz okulun diploma/mezuniyet belgesi ve transkript fotokopileri
 2. Türkiye’de bir dil kursuna gidilmişse; sertifika ya da dil kursundan bir yazı ve farklı kurslara gidilmişse, o kurslara ait sertifikalar Herhangi bir dil yeterlilik sınavına girilmişse (TOEFL, IELTS vb) alınan neticeyi gösteren belge.
 • Maddi durumu gösterir belgeler:
 1. 3 Ailenız calısanların son 3 aylık maas bordrosu ve ya emekli iseler ekmeli kartları fotokobisi veya maaslarınıbelırten dokuman
 2. 4 hesap cüzdanları (Bu miktarın gerçekliği, bankadan konsolosluk tarafından teyit edilir.) Hesap öğrenci ve/veya ailesi üzerine olabilir. (Hesap cüzdanlarınızın güncel olması, hesaplarda en az yurt dışında kalacağınız süre boyunca eğitim, yaşam, konaklama ve gidiş – dönüş uçak bileti giderleriniz için yeterli olacak miktarda para bulunması, hesaplarının geçmişinin ve hesap hareketlerinin görünmesi, yeni yatmış paranın kaynağının ispatlanması tavsiye edilir.)
 3. 5 Kendinize veya ailenize ait tapular, araba ruhsatları, kira kontratları ve kredi kartlarının ekstrelerinin fotokopisi.
 4. Eğer kendiniz veya ailenizden herhangi biri şirket sahibi ise; şirketinizle ilgili evraklar. (Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhanız, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi.) Aileniz maaşlı çalışıyorsa maaş bordoları.
 • Diğer evraklar
 1. Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi
 2. Sabıka kaydı arşivli ( ıngılceye cevırıye verecegız)
 3. Öğrencinin yazmış olduğu hangi amaç için eğitim almak istediğini anlatan İngilizce niyet mektubu
 4. Cumhuriyet savcılığından sabıka kaydı ve kendinizin ve ailenizin vukuatlı nüfus kütük kayıt örneği (zorunlu)

approvedstamp Kanada Öğrenci Vizesi için Gereken Evraklar

kanada vizesi

* vize işlemlerinizin daha hızlı sonuçlanabilmesi için, evraklarınızın İngilizceye çevrilmesi tavsiye edilir.

* Kanda vize başvuruları sadece kanada büyükelçiciği Ankara’da yapılmaktadır. Kanada büyükelçiliği bizzat öğrenci başvurularını kabul eder ancak mülakat yapmaz. Bu nedenle başvuruların bir eğitim danışmanlığı tarafından gönderilmesi daha sağlıklı netice verebilir. Kanada konsolosluğu 3 aya kadar yapılan öğrenci başvurularına turist vizesi verebilir. Ve bu vize Kanada’da öğrenci vizesine dönüştürülemez. 4 ay ve üzerinde yapılan başvurulara ise öğrenci vizesi verilir ve bu vize Kanada’da rahatlıkla uzatılabilir. Kanada konsolosluğu vize başvuruları neticeleri kurs süresi 3 ay ve altında ise 1 hafta, eğer 4 ay ve üzeri ise 2–3 hafta içinde alınır. Bu nedenle öğrenciler, başvurularını kurs başlangıç tarihinden en az 6–8 hafta önce yapmalıdırlar.

- Bu yazi 8.203 kere goruntulendi.