Tüm Türk vatandaslarinin Kanada’ya giris yapabilmeleri için (turistik veya is amaçli) vizeye ihtiyaci vardir. Bunlara, özel, hizmet veya diplomatik pasaport sahibi kisiler de dahildir. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkmenistan vatandaslarinin da Kanada’ya seyahat

cad Kanada Geçici Ziyaretçi Vizeleri

etmeden önce vize edinmeleri gerekmektedir.

Ayrintili bilgi için lütfen su sayfadaki bilgileri okuyunuz: Kanada’yi Ziyaret.

Tüm basvuru sahiplerini, Geçici Ziyaretçi Vizesi basvurusunda bulunmadan önce Ziyaretçi Rehberini PDF * (431 KB) okumaya tesvik ederiz.

VİZE GEÇERLİLİK SÜRELERİ

Tek girişlik vize sadece bir kez Kanada’ya girmenizi sağlar. Eğer geçerli ABD vizeniz varsa ve Kanada’ya giderken ABD’yi ziyaret edecekseniz, Kanada’da kalmanıza izin verilen süre içinde ABD’den Kanada’ya birden fazla kez girmeniz kullanılabilir.

Çoklu giriş vizesi geçerlilik süresi boyunca Kanada’ya istediğiniz sıklıkta girmenizi sağlar. Daha önce Kanada’ya hiç gitmemişseniz, veya vize verilmesinin şartlarını karşılayacağınızdan emin değilseniz, tek girişli vizeye başvurabilirsiniz.

Tranzit vizesi bir yolcunun, başka bir ülkeye giderken Kanada’da 48 saat veya daha az süreyle kalacağı durumlarda gereklidir. Tranzit vizesi için ücret talep edilmez, bu vize tek giriş veya çok giriş için verilebilir. Başvuru sahibi, gideceği nihai yer için bileti ve gerekiyorsa vizesi olduğunu vize görevlisine göstermelidir. Kanada’ya giriş kapısında görevli göçmenlik memuru yolcuya Kanada’ya giriş izni verilip verilmeyeceğini belirler. Yolcuya giriş izni verilmezse, çıkış noktasına geri gönderilir.

Vizenin geçerlilik süresi vize görevlisi tarafından belirlenir. Tek girişli vizeler normal olarak altı ay için geçerlidir, çok girişli vizeler ise daha uzun süreler için geçerlidir. Vizenizin üzerindeki geçerlilik süresi, Kanada’ya giriş tarihinizi belirler (kalış sürenizi değil). Giriş noktasındaki görevli, izin verilen kalış sürenizi belirleyecektir.

Verilen ziyaretçi vizesinin geçerlilik süresi pasaportunuzun geçerlilik süresini aşamaz. Pasaportunuzun süresi yakında sona erecekse, Kanada vizesine başvurmadan önce pasaportunuzu yenilemek isteyebilirsiniz.

Kanada’yı ziyaret edenler için bilgiler: Vizenizin geçerlilik süresi içinde Kanada sınır kapısına gitmeniz gerekmektedir. Kanada’ya giriş izniniz sınırlı bir süre olarak yalnızca sınırdaki görevliler tarafından belirlenebilir. Aksi söylenmedikçe bu süre 6 aydır. Altı aylık otorizasyon süreniz Kanada’ya giriş tarihinizde başlar. Bu süre vizenizin geçerlilik süresinden bağımsızdır.  Eğer Kanada’da iken ziyaret sürenizi uzatmak isterseniz yerel telefon rehberinde Göçmenlik adı altında geçen telefon numarasını arayıp gerekli formları (Applying to Change Conditions or Extend your stay in Canada) isteyebilir veya başvuru kitine http://www.cic.gc.ca adresinden ulaşabilirsiniz. Kalış sürenizi uzatma müracaatınız sadece yazılı olarak ve en geç otorizasyon süreniz bitmeden 1 ay önce yapılmalıdır.

Gerekli Belgeler

Başvurunuzla birlikte vermek üzere hazırlamanız gereken gerekli belge listesi aşağıdadır:

Büyükelçilik, gerektiğinde başka belgeleri talep etme hakkını saklı tutar.

Not: Orijinali İngilizce veya Fransızca olmayan tüm belgelerin onaylı tercümesi bulunmalıdır.

Kanada’daki Arkadaşlarınızı ve Ailenizi Ziyaret

 • Kanada’da bulunan, sizi ağırlayacak kişinin yazdığı ve onun adı-soyadı, adresi ve telefon numarasını içeren davet mektubu,
 • Sizi ağırlayacak kişinin Kanada’da göçmenlik statüsü (Daimi İkamet Kartı, pasaport veya vatandaşlık belgesinin kopyası)
 • Sizi ağırlayacak kişinin mali durumuna dair belgeler (örnek: Kanada Gelir Kurumu Tahakkuk Bildirimi (NOA) veya T4 fişi, sizi ağırlayacak kişinin işvereninden iş durumu, istihdam süresi, maaşını vs. belirten yazı). Bu bilgilerin verilmesi tamamen gönüllülük esasına dayalıdır ve bu bilgiler, sizi ağırlayacak kişi tarafından doğrudan bizim büromuza gönderilebilir.
 • Sizin işvereninizden, iş pozisyonunuz, ne zamandır çalıştığınız, maaşınızı ve Kanada’ya gitmenize izin verildiğini belirten istihdam yazısı. Evli iseniz, eşinizin işvereninden bir yazı getiriniz. Bu yazı, İngilizce veya Fransızca olmalı, veya onaylı tercümesi bulunmalıdır.
 • Çalışmıyorsanız (öğrenci, evhanımı vs), eşinizin veya ana-babanızın istihdam ve gelir durumuna ilişkin belgeler sağlayınız.
 • Seyahatinizi karşılayacak maddi olanaklarınız olduğuna dair belgeler, örneğin banka mektubu (İngilizce veya Fransızca) ve/veya son altı aylık banka işlemlerini gösteren beyanın kopyası.
 • Kanada’da davet eden şirket veya kuruluş(lar)dan davet yazısı. Bu belge, ziyaret etmeyi planladığınız Kanada şirketlerinin isim(ler)ini içermelidir. Ayrıca, bir temas kişisi, ofis adresi, telefon numarası ve seyahat amacını içermelidir.
 • Sizin işvereninizden, pozisyonunuzu, ne zamandır çalıştığınızı, maaşınızı ve Kanada’ya gitme amacınızı belirten bir yazı. Bu yazı, İngilizce veya Fransızca olmalı, veya onaylı tercümesi bulunmalıdır.
 • Kanada seyahat masraflarınızı kimin karşılayacağına dair bilgiler. Eğer kendi işvereniniz karşılayacaksa, işvereninizin yazısı bunu belirtmelidir.
 • Mümkünse, şirketiniz ile davet eden şirket arasındaki iş ilişkisini gösteren sözleşme, konşimento vs. kopyalarını koyunuz.
 • Ziyaretinizin belirli bir amacı olduğu hakkında Vize Görevlisini ikna etmelisiniz. “Müzakere” için Kanada’ya gitmeyi planlıyorsanız, bu muğlak seyahat nedeninin size vize sağlaması pek olası değildir.
 • Seyahat ve otel rezervasyonlarınız dahil tur çizelgeniz.
 • Seyahatinizi karşılayacak paranız olduğuna dair kanıt, örneğin banka mektubu (İngilizce veya Fransızca) veya banka beyanının kopyası. (Lütfen banka defterlerinizin asıllarını göndermeyiniz)
 • İşvereninizden, pozisyonunuzu, ne zamandır çalıştığınızı, maaşınızı ve Kanada’ya gitmenize izin verildiğini belirten istihdam yazısı. Bu yazı, İngilizce veya Fransızca olmalı, veya onaylı tercümesi bulunmalıdır.

İş veya Resmi Toplantılar için Kanada’ya gidiş

Turist olarak ziyaret

Kanada’da altı aydan kısa süreli öğrenim (öğrenci izni olmadan)

 • Kanada’da gideceğiniz öğretim kurumundan kabul yazısı. Bu yazı, faks, fotokopi veya taranmış bir belgenin kopyası olabilir.
 • Kanada’da kalışınız boyunca barınmanızı ayarladığınıza dair belge.
 • İşvereninizden, pozisyonunuzu, ne zamandır çalıştığınızı, maaşınızı ve Kanada’ya gitmenize izin verildiğini belirten istihdam yazısı. Masraflarınızı aileniz karşılayacaksa, onların işverenlerinden yazı getiriniz. Bu yazı, İngilizce veya Fransızca olmalı, veya onaylı tercümesi bulunmalıdır.
 • Ana-babası yanında olmaksızın Kanada’ya giden 18 yaş altındaki çocukların yanında, ana-babadan herhangi biri eşlik etmiyorsa ikisinden de noterden onaylı muvafakatname | PDF * (11 KB), veya sadece eşlik etmeyen ana veya babadan muvafakatname.
 • Öğrenim için Kanada’ya gelen çocukların, varış eyaletinde reşit oluncaya kadar velayet kanıtına ihtiyaçları vardır. Bu yaş eyaletten eyalete değişir. Alberta, Manitoba, Ontario, Prince Edward Island, Quebec ve Saskatchewan’da 18 yaşın altındaki, British Columbia, New Brunswick, Newfoundland ve Labrador, Nova Scotia, Northwest Territories, Nunavut ve Yukon’da 19 yaşın altındaki çocukların velayet formuna ihtiyacı vardır. Bir Kanada vatandaşı veya daimi oturma iznine sahip kişiye tam velayet veren Noter Onaylı Velayet Beyanı – Ana-baba / Veliler formunu | PDF * (254 KB) sunmalısınız. Öğrencinin Kanada’da kalışı esnasında tam velayeti üstlenen, asgari 19 yaşında olan seçilmiş Kanada vatandaşı veya daimi oturma iznine sahip kişi tarafından verilen noter onaylı Velayet Beyanı – Veli formunu da | PDF * (256 KB) sunmalısınız. Not: Usulüne uygun doldurulmuş bir Velayet Beyanı – ana-baba/vasi veya veli formu | PDF * (22 KB) veriyorsanız, bu münferit formları vermeniz gerekmez.
 • Bir grup lideri ile Kanada’ya giden küçükler grubu için, yukarıdaki Velayet Beyanı yerine, 18 yaşın altındaki her başvuru sahibi için, Kanada’da onlardan sorumlu olacak refakat eden grup liderinin şahsi bilgilerini belirten bir “veli seyahat muvafakatı” verebilir. (Anne ve babadan alınan muvafakatname yine de gereklidir)
 • Mali durum kanıtları.

The Immigration and Refugee Protection Act (IRPA) [Göçmenlik ve Sığınma Koruma Kanunu] altında, öğrenim için altı aydan uzun olmayacak şekilde kalmayı planlıyorsanız Öğrenci İzni gerekli değildir.

İzlemek istediğiniz program 6 aydan kısa olsa dahi, Öğrenci İzni için başvurabilirsiniz. Öğrenci izni şu durumlarda faydalı olacaktır:

Kalışınızı altı ayın ötesine uzatmak isterseniz,

Kampüste çalışmayı planlıyorsanız

Katıldığınız kurs altı aydan uzun sürüyorsa fakat siz kursu tamamlamadan, altı aydan daha kısa sürede Kanada’dan ayrılmayı planlıyorsanız.

Öğrenci ve Çalışma İzni Sahiplerinin Kanada’ya Dönüşü

Öğrenci veya çalışma izninizi Kanada’da yenilemişseniz, Kanada’ya dönmek için pasaportunuzda muhtemelen yeni vizeye ihtiyacınız olacaktır. Yeni izin belgeniz tek başına, uçağa binmenizi ve Kanada’ya gitmeniz için yeterli belge sayılmaz.

 • Geçerli öğrenim veya çalışma izninizin kopyası
 • Öğrenciler için: Öğrenim görüyor olduğunuza dair belgeler (yakın zamanda alınmış transkriptler) ve öğrenime devam edebileceğinize dair kanıtlar (kabul veya kayıt formları, para kanıtı vs).
 • İşçiler için: İşvereninizden, istihdamınızın sürdüğüne dair yakın tarihli yazı.
 • Transit vizesi için Büyükelçiliğe ücret ödenmeyecektir.
 • Pasaportunuzda, son varış ülkesi için gerekli (ise) vize mevcut olmalıdır.
 • Adınıza hazırlanmış havayolu veya diğer ticari seyahat çizelgesi veya rezervasyonu
 • Seyahat amacınıza göre (aile ziyareti, iş, turizm, vs), bu sayfada tanımlanmış olan, Kanada Ziyaretçi Vizesi için normal olarak gereken belgeleri sunmalısınız.

Kanada’dan transit geçmek

Komple başvuru kitini indirmek için aşağıdaki linkleri tıklayınız:

Geçici ikamet vize başvuru formu English (PDF * 344 KB); French (PDF * 315 ko)

Başvuru evrak listesi (İngilizce/Türkçe) English (PDF * 71 KB); French (PDF * 71 ko)

Kaynak: canadainternational.gc.ca

- Bu yazi 44.376 kere goruntulendi.