Yüksek kaliteli eğitim ve program seçenekleri bulabileceğiniz kanada da, eğitim kurumlarını değerlendiren resmi bir sıralama yoktur. Genelde okul seçimi yaparken, okulun istediğimiz kategoride olup olmadığı, büyüklüğü, tanınınırlığı ve olanaklarını göz önüne almalısınız. Öğrencinin ilgili olduğu alandaki bir okulu seçmesi tabiki faydalı olacaktır.

rosemount high school 300x102 Genel olarak Kanada Eğitim Sistemi

Kanada da genel eğitim sistemi hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle, Kanada da eğitim Kanada Anayasası kapsamında, bağlı oldukları eyaletlerin sorumluluğundadır. Her eyaletin yönetim şekli ve kuralları farklı olduğu gibi, eğitim sistemide farklılık gösterilir. Buna rağmen, kanada da eğitim ülke genelinde yüksek standartlardadır.

kanadali cocuklar 300x225 Genel olarak Kanada Eğitim Sistemi

Kanadalı küçük çocuklar, genelde 4-5 yaşlarında zorunlu olmayan ve 1 veya 2 yıl sürebilen anaokulu eğitimine başlarlar. Tüm çocuklar yaklaşık olarak 6 yaşına geldiklerinde 1. sıfına başlarlar.

Normal olarak, eğitim yılı Eylül’de baslar ve Haziran’a kadar devam eder fakat bazı durumlarda Ocak aylarında okula alımlar mümkün olabilir. Liseler, eyaletlerin sistemine bağlı olarak 11, 12 ya da 13. sınıflara kadar devam eder. Bundan sonra, öğrenciler üniversite, kolej ya da Cegep’de okumaya devam edebilirler. Lise ile üniversite arasında 2 yıllık genel eğitim, 3 yıllık teknik eğitim vermekte olan Cégep, “Genel ve Mesleki Kolej” anlamına gelen Fransızca kelimelerin kısaltmasıdır. Quebec eyaletinde Cégep sistemi bulunmaktadır.

kanadali ogrenci kizlar 300x218 Genel olarak Kanada Eğitim Sistemi

İlerleyen günlerde Kanada da eğitim hakkında yayınlayacağım güncel yazılar;

  • Kanada da Üniversite Eğitimi
  • Kanada da Üniversite Kolejleri
  • Kolejler ve Teknik Enstitüler
  • Kanada Devlet Okulları
  • Kanada Özel Okullar
  • Kanada Dil kursları

lunenberg school 300x222 Genel olarak Kanada Eğitim Sistemi

- Bu yazi 5.460 kere goruntulendi.